Get 41% Off With The Black Friday Sneak Peek. Ends 11/27/2020
Get 41% Off With The Black Friday Sneak Peek. Ends 11/27/2020
HebrewPod101.com Blog
Learn Hebrew with Free Daily
Audio and Video Lessons!
Start Your Free Trial 6 FREE Features

Painless Hebrew Verb Conjugation

Thumbnail

Verb conjugation. The very term strikes equal parts fear and boredom into the heart of many a language learner. But, like learning to get from second to third gear in a stick-shift car, there’s no way to avoid this most essential building block. 

However, fear not! Hebrew verb conjugation is actually very manageable, for two main reasons. First off, there are only three real tenses: past simple, present simple, and future simple. Secondly, everything is based on clear patterns with very few irregular verbs. (Compare that to English, where it seems like half or more of the verbs we use are irregular.)

In this lesson, we’ll explain Hebrew conjugation rules in a painless and straightforward manner, with a Hebrew conjugation chart for each verb type and tense. It’s worth mentioning that this lesson will make a lot more sense in conjunction with HebrewPod101’s lesson on 100 Must-Know Hebrew Verbs. We recommend that if you’re new to this topic, you start by familiarizing yourself with a few key verbs in past tense from that article. Then you can move forward to learn Hebrew conjugations for the present and future tenses.

Log in to Download Your Free Cheat Sheet - Useful Verbs in Hebrew Table of Contents
  1. What is Conjugation?
  2. Verb Groups
  3. Conjugation Examples
  4. Irregular Verbs and Their Conjugations
  5. Hebrew Conjugation Quiz
  6. Conclusion: Verb Conjugation Doesn’t Have to Hurt!

1. What is Conjugation?

Top Verbs

Conjugation refers to the way we vary the form of a verb. In the case of modern Hebrew verb conjugation, these variations identify tense (past, present, or future), number (singular or plural), person (male or female, and first, second, and third person), voice, and mood. 

If this sounds confusing, just think about how we add “-ed” to many English verbs to make them past tense, or how we add a final “s” to verbs in present tense to indicate the third person singular. 

Remember that Hebrew morphology (i.e. the different forms of words) is based on a root system, which is extremely helpful to get a grasp on; this will help us use the different conjugation patterns we need to learn. This root system is based on a cluster of consonants that get modified by prefixes and suffixes, with vowels changing according to the binyan, or Hebrew verb conjugation pattern, the verb belongs to.

This means that once you figure out the conjugation pattern you’re dealing with, you can just apply the pattern to the verb’s root letters, making the necessary changes for masculine vs. feminine and singular vs. plural. 

It may sound a bit confusing now, but as always, there’s no better way to clear things up than to jump into some examples. So let’s take a look, one binyan at a time.

Scattered Words

2. Verb Groups

Before we get started, just have a look at the different verb conjugation patterns, noting the grammatical categories they fall into.

Here are the categories of verbs according to their conjugation patterns:

1- ACTIVE VERBS

Runners at Start Line

• פעל
Pa’al

• פיעל
Piel

• הפעיל
Hif’il

2- PASSIVE VERBS

Horse-drawn Carriage

• הופעל
Huf’al

• פועל
Pual

• נפעל
Nif’al

3. Conjugation Examples

Girl Writing on Blackboard

1- Paal verbs

Paal verbs use the vowels קמץ (kamatz) and פתח (patakh), both of which sound like the “a” in the word “father.” These verbs are general action verbs. In this section, we’ll look at the Hebrew conjugation paal verbs go through. Note that in many cases, various conjugation forms are the same.

For example, first person (both singular and plural), and third person (plural), are not gendered in the past tense, while the present tense only has four forms in total (masculine singular, masculine plural, feminine singular, and feminine plural).

Also, note that while the classic grammatical form for the third person feminine, the plural has been provided. Many Modern Hebrew speakers use the third person masculine, plural form for both male and female addressees. 

The root letters have been bolded within the conjugated forms so you can see how they fit into the conjugation pattern.

  • לאמור (leemor) – “to say” / “to tell”

עבר (avar) “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אמרתי (amarti)
אתה (atah), “You” – singularאמרת (amarta)
את (at), “You”אמרת (amart)
אנחנו (anakhnu), “We”אמרנו (amarnu)
הוא (hu), “He”אמר (amar)
היא (hi), “She”אמרה (amrah)
אתם (atem), “You” – pluralאמרתם (amartem)
אתן (aten), “You” – pluralאמרתן (amarten)
הם (hem), “They”אמרו (amru)
הן (hen), “They”אמרו (amru)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אומר (omer)אומרת (omeret)
אתה (atah), “You” – singularאומר (omer)
את (at), “You”אומרת (omeret)
אנחנו (anakhnu), “We”אומרים (omrim)אומרות (omrot)
הוא (hu), “He”אומר (omer)
היא (hi), “She”אומרת (omeret)
אתם (atem), “You” – pluralאומרים (omrim)
אתן (aten), “You” – pluralאומרות (omrot)
הם (hem), “They”אומרים (omrim)
הן (hen), “They”אומרות (omrot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אומר (omar)
אתה (atah), “You” – singularתאמר (tomar)
את (at), “You”תאמרי (tomri)
אנחנו (anakhnu), “We”נאמר (nomar)
הוא (hu), “He”יאמר (yomar)
היא (hi), “She”תאמר (tomar)
אתם (atem), “You” – pluralתאמרו (tomru)
אתן (aten), “You” – pluralתאמרו (tomru)
הם (hem), “They”יאמרו (yomru)
הן (hen), “They”תאמרנה (tomarnah)

  • לשאול (lishol) – “to ask”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”שאלתי (sha’alti)
אתה (atah), “You” – singularשאלת (sha’alta)
את (at), “You”שאלת (sha’alt)
אנחנו (anakhnu), “We”שאלנו (sha’alnu)
הוא (hu), “He”שאל (sha’al)
היא (hi), “She”שאלה (sha’alah)
אתם (atem), “You” – pluralשאלתם (sha’altem)
אתן (aten), “You” – pluralשאלתן (sha’alten)
הם (hem), “They”שאלו (sha’alu)
הן (hen), “They”שאלו (sha’alu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”שואל (shoel)שואלת (shoelet)
אתה (atah), “You” – singularשואל (shoel)
את (at), “You”שואלת (shoelet)
אנחנו (anakhnu), “We”שואלים (shoalim)שואלות (shoalot)
הוא (hu), “He”שואל (shoel)
היא (hi), “She”שואלת (shoelet)
אתם (atem), “You” – pluralשואלים (shoalim)
אתן (aten), “You” – pluralשואלות (shoalot)
הם (hem), “They”שואלים (shoalim)
הן (hen), “They”שואלות (shoalot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אשאל (esh’al)
אתה (atah), “You” – singularתשאל (tish’al)
את (at), “You”תשאלי (tish’ali)
אנחנו (anakhnu), “We”נשאל (nish’al)
הוא (hu), “He”ישאל (yish’al)
היא (hi), “She”תשאל (tish’al)
אתם (atem), “You” – pluralתשאלו (tish’alu)
אתן (aten), “You” – pluralתשאלו (tish’alu)
הם (hem), “They”ישאלו (yish’alu)
הן (hen), “They”תשאלנה (tish’alnah)

  • לכתוב (likhtov) – “to write”

עבר (avar), “PAST TENSE”

זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”כתבתי (katavti)
אתה (atah), “You” – singularכתבת (katavta)
את (at), “You”כתבת (katavt)
אנחנו (anakhnu), “We”כתבנו (katavnu)
הוא (hu), “He”כתב (katav)
היא (hi), “She”כתבה (katvah)
אתם (atem), “You” – pluralכתבתם (katavtem)
אתן (aten), “You” – pluralכתבתן (katavten)
הם (hem), “They”כתבו (katvu)
הן (hen), “They”כתבו (katvu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”כותב (kotev)כותבת (kotevet)
אתה (atah), “You” – singularכותב (kotev)
את (at), “You”כותבת (kotevet)
אנחנו (anakhnu), “We”כותבים (kotvim)כותבות (kotvot)
הוא (hu), “He”כותב (kotev)
היא (hi), “She”כותבת (kotevet)
אתם (atem), “You” – pluralכותבים (kotvim)
אתן (aten), “You” – pluralכותבות (kotvot)
הם (hem), “They”כותבים (kotvim)
הן (hen), “They”כותבות (kotvot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אכתוב (ekhtov)
אתה (atah), “You” – singularתכתב (tishal)
את (at), “You”תשאלי (tishali)
אנחנו (anakhnu), “We”נכתוב (nikhtov)
הוא (hu), “He”יכתוב (yikhtov)
היא (hi), “She”תכתוב (tikhtov)
אתם (atem), “You” – pluralתכתבו (tikhtevu)
אתן (aten), “You” – pluralתכתבו (tikhtevu)
הם (hem), “They”יכתבו (yikhtevu)
הן (hen), “They”תכתובנה (tikhtovnah)

2- Piel verbs 

Piel verbs use the vowels חיריק (khirik) and צירי (tzeyrey), equivalent to the “ee” in “tree” and the “ay” in “tray,” respectively. Below are some examples of piel Hebrew conjugations.

Children Kissing Mother

  • לנשק (lenashek) – “to kiss”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נישקתי (nishakti)
אתה (atah), “You” – singularנישקת (nishakta)
את (at), “You”נישקת (nishakt)
אנחנו (anakhnu), “We”נישקנו (nishaknu)
הוא (hu), “He”נישק (nishek)
היא (hi), “She”נישקה (nishkah)
אתם (atem), “You” – pluralנישקתם (nishaktem)
אתן (aten), “You” – pluralנישקתן (nishakten)
הם (hem), “They”נישקו (nishku)
הן (hen), “They”נישקו (nishku)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מנשק (menashek)מנשקת (menasheket)
אתה (atah), “You” – singularמנשק (menashek)
את (at), “You”מנשקת (menasheket)
אנחנו (anakhnu), “We”מנשקים (menashkim)מנשקות (menashkot)
הוא (hu), “He”מנשק (menashek)
היא (hi), “She”מנשקת (menasheket)
אתם (atem), “You” – pluralמנשקים (menashkim)
אתן (aten), “You” – pluralמנשקות (menashkot)
הם (hem), “They”מנשקים (menashkim)
הן (hen), “They”מנשקות (menashkot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אנשק (anashek)
אתה (atah), “You” – singularתנשק (tenashek)
את (at), “You”תנשקי (tenashki)
אנחנו (anakhnu), “We”ננשק (nenashek)
הוא (hu), “He”ינשק (yenashek)
היא (hi), “She”תנשק (tenashek)
אתם (atem), “You” – pluralתנשקו (tenashku)
אתן (aten), “You” – pluralתנשקו (tenashku)
הם (hem), “They”ינשקו (yenashku)
הן (hen), “They”תנשקנה (tenasheknah)

  • לשלם (leshalem) – “to pay”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”שילמתי (shilamti)
אתה (atah), “You” – singularשילמת (shilamta)
את (at), “You”שילמת (shilamt)
אנחנו (anakhnu), “We”שילמנו (shilamnu)
הוא (hu), “He”שילם (shilem)
היא (hi), “She”שילמה (shilmah)
אתם (atem), “You” – pluralשילמתם (shilamtem)
אתן (aten), “You” – pluralשילמתן (shilamten)
הם (hem), “They”שילמו (shilmu)
הן (hen), “They”שילמו (shilmu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”משלם (meshalem)משלמת (meshalemet)
אתה (atah), “You” – singularמשלם (meshalem)
את (at), “You”משלמת (meshalemet)
אנחנו (anakhnu), “We”משלמים (meshalmim)משלמות (meshalmot)
הוא (hu), “He”משלם (meshalem)
היא (hi), “She”משלמת (meshalemet)
אתם (atem), “You” – pluralמשלמים (meshalmim)
אתן (aten), “You” – pluralמשלמות (meshalmot)
הם (hem), “They”משלמים (meshalmim)
הן (hen), “They”משלמות (meshalmot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אשלם (eshalem)
אתה (atah), “You” – singularאשלם (eshalem)
את (at), “You”תשלמי (teshalmi)
אנחנו (anakhnu), “We”נשלם (neshalem)
הוא (hu), “He”ישלם (yeshalem)
היא (hi), “She”תשלם (teshalem)
אתם (atem), “You” – pluralתשלמו (teshalmu)
אתן (aten), “You” – pluralתשלמו (teshalmu)
הם (hem), “They”ישלמו (yeshalmu)
הן (hen), “They”תשלמנה (teshalemnah)

  • למלא (lemale) – “to fill” / “to fill out”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מילאתי (mileti)
אתה (atah), “You” – singularמילאת (mileta)
את (at), “You”מילאת (milet)
אנחנו (anakhnu), “We”מילאנו (milenu)
הוא (hu), “He”מילא (mile)
היא (hi), “She”מילאה (milah)
אתם (atem), “You” – pluralמילאתם (miletem)
אתן (aten), “You” – pluralמילאתן (mileten)
הם (hem), “They”מילאו (milu)
הן (hen), “They”מילאו (milu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”ממלא (memale)ממלאת (memalet)
אתה (atah), “You” – singularממלא (memale)
את (at), “You”ממלאת (memalet)
אנחנו (anakhnu), “We”ממלאים (memalim)ממלאות (memalot)
הוא (hu), “He”ממלא (memale)
היא (hi), “She”ממלאת (memalet)
אתם (atem), “You” – pluralממלאים (memalim)
אתן (aten), “You” – pluralממלאות (memalot)
הם (hem), “They”ממלאים (memalim)
הן (hen), “They”ממלאות (memalot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אמלא (emale)
אתה (atah), “You” – singularתמלא (temale)
את (at), “You”תמלאי (temali)
אנחנו (anakhnu), “We”נמלא (nemale)
הוא (hu), “He”ימלא (yemale)
היא (hi), “She”תמלא (temale)
אתם (atem), “You” – pluralתמלאו (temalu)
אתן (aten), “You” – pluralתמלאו (temalu)
הם (hem), “They”ימלאו (yemalu)
הן (hen), “They”תמלאנה (temalenah)

3- Hifil verbs

Hifil verbs mostly use the vowel חיריק (khirik) twice, equivalent to the “ee” in “tree,” though some also use  צירי (tzeyrey) and חיריק (khirik), equivalent to the “ay” in “tray” and the “ee” in “tree,” respectively. Study the Hebrew conjugation tables below to see some examples.

  • הפעיל (hifil) – “to operate” / “to activate”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הפעלתי (hif’alti)
אתה (atah), “You” – singularהפעלת (hif’alta)
את (at), “You”הפעלת (hif’alt)
אנחנו (anakhnu), “We”הפעלנו (hif’alnu)
הוא (hu), “He”הפעיל (hif’il)
היא (hi), “She”הפעילה (hif’ilah)
אתם (atem), “You” – pluralהפעלתם (hif’altem)
אתן (aten), “You” – pluralהפעלתן (hif’alten)
הם (hem), “They”הפעילו (hif’ilu)
הן (hen), “They”הפעילו (hif’ilu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מפעיל (maf’il)מפעילה (maf’ilah)
אתה (atah), “You” – singularמפעיל (maf’il)
את (at), “You”מפעילה (maf’ilah)
אנחנו (anakhnu), “We”מפעילים (maf’ilim)מפעילות (maf’ilot)
הוא (hu), “He”מפעיל (maf’il)
היא (hi), “She”מפעילה (maf’ilah)
אתם (atem), “You” – pluralמפעילים (maf’ilim)
אתן (aten), “You” – pluralמפעילות (maf’ilot)
הם (hem), “They”מפעילים (maf’ilim)
הן (hen), “They”מפעילות (maf’ilot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אפעיל (af’il)
אתה (atah), “You” – singularתפעיל (taf’il)
את (at), “You”תפעילי (taf’ili)
אנחנו (anakhnu), “We”נפעיל (naf’il)
הוא (hu), “He”יפעיל (yaf’il)
היא (hi), “She”תפעיל (taf’il)
אתם (atem), “You” – pluralתפעילו (taf’ilu)
אתן (aten), “You” – pluralתפעילו (taf’ilu)
הם (hem), “They”יפעילו (yaf’ilu)
הן (hen), “They”תפעילנה (taf’ilnah)

  • להשמיע (lehashmia) – “to play [music]” / “to sound”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”השמעתי (hishamti)
אתה (atah), “You” – singularהשמעת (hishmata)
את (at), “You”השמעת (hishmat)
אנחנו (anakhnu), “We”השמענו (hishmanu)
הוא (hu), “He”השמיע (hishmia)
היא (hi), “She”השמיעה (hishmiah)
אתם (atem), “You” – pluralהשמעתם (hishmatem)
אתן (aten), “You” – pluralהשמעתן (hishmaten)
הם (hem), “They”השמיעו (hishmiu)
הן (hen), “They”השמיעו (hishmiu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”משמיע (mashmia)משמיעה (mashimah)
אתה (atah), “You” – singularמשמיע (mashmia)
את (at), “You”משמיעה (mashimah)
אנחנו (anakhnu), “We”משמיעים (mashmiim)משמיעות (mashmiot)
הוא (hu), “He”משמיע (mashmia)
היא (hi), “She”משמיעה (mashimah)
אתם (atem), “You” – pluralמשמיעים (mashmiim)
אתן (aten), “You” – pluralמשמיעות (mashmiot)
הם (hem), “They”משמיעים (mashmiim)
הן (hen), “They”משמיעות (mashmiot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אשמיע (ashmia)
אתה (atah), “You” – singularתשמיע (tashmia)
את (at), “You”תשמיעי (tashmii)
אנחנו (anakhnu), “We”נשמיע (nashmia)
הוא (hu), “He”ישמיע (yashmia)
היא (hi), “She”תשמיע (tashmia)
אתם (atem), “You” – pluralתשמיעו (tashmiu)
אתן (aten), “You” – pluralתשמיעו (tashmiu)
הם (hem), “They”ישמיעו (yashmiu)
הן (hen), “They”תשמיענה (tashmianah)

  • להכניס (lehakhnis) – “to put in” / “to usher in”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הכנסתי (hikhnasti)
אתה (atah), “You” – singularהכנסת (hikhnasta)
את (at), “You”הכנסת (hikhnast)
אנחנו (anakhnu), “We”הכנסנו (hikhnasnu)
הוא (hu), “He”הכניס (hikhnis)
היא (hi), “She”הכניסה (hikhnisah)
אתם (atem), “You” – pluralהכנסתם (hikhnastem)
אתן (aten), “You” – pluralהכנסתן (hikhnasten)
הם (hem), “They”הכניסו (hikhnisu)
הן (hen), “They”הכניסו (hikhnisu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מכניס (makhnis)מכניסה (makhnisah)
אתה (atah), “You” – singularמכניס (makhnis)
את (at), “You”מכניסה (makhnisah)
אנחנו (anakhnu), “We”מכניסים (makhnisim)מכניסות (makhnisot)
הוא (hu), “He”מכניס (makhnis)
היא (hi), “She”מכניסה (makhnisah)
אתם (atem), “You” – pluralמכניסים (makhnisim)
אתן (aten), “You” – pluralמכניסות (makhnisot)
הם (hem), “They”מכניסים (makhnisim)
הן (hen), “They”מכניסות (makhnisot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אכניס (akhnis)
אתה (atah), “You” – singularתכניס (takhnis)
את (at), “You”תכניסי (takhnisi)
אנחנו (anakhnu), “We”נכניס (nakhnis)
הוא (hu), “He”יכניס (yakhnis)
היא (hi), “She”תכניס (takhnis)
אתם (atem), “You” – pluralתכניסו (takhnisu)
אתן (aten), “You” – pluralתכניסו (takhnisu)
הם (hem), “They”יכניסו (yakhnisu)
הן (hen), “They”תכניסנה (takhnisnah)

4- Huf’al verbs 

Huf’al verbs use the vowels שורוק (shuruk) or קובוץ (kubutz), and then פתח (patakh), like the “oo” in “cool” and “a” in “father,” respectively. Below are some Hebrew conjugation charts for huf’al verbs.

  • הופעל (hufal) – “was operated” / “was activated”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הופעלתי (hufalti)
אתה (atah), “You” – singularהופעלת (hufalta)
את (at), “You”הופעלת (hufalt)
אנחנו (anakhnu), “We”הופעלנו (hufalu)
הוא (hu), “He”הופעל (hufal)
היא (hi), “She”הופעלה (hufalah)
אתם (atem), “You” – pluralהופעלתם (hufaltem)
אתן (aten), “You” – pluralהופעלתן (hufalten)
הם (hem), “They”הופעלו (hufalu)
הן (hen), “They”הופעלו (hufalu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מופעל (mufal)מופעלת (mufelet)
אתה (atah), “You” – singularמופעל (mufal)
את (at), “You”מופעלת (mufelet)
אנחנו (anakhnu), “We”מופעלים (mufalim)מופעלות (mufalot)
הוא (hu), “He”מופעל (mufal)
היא (hi), “She”מופעלת (mufelet)
אתם (atem), “You” – pluralמופעלים (mufalim)
אתן (aten), “You” – pluralמופעלות (mufalot)
הם (hem), “They”מופעלים (mufalim)
הן (hen), “They”מופעלות (mufalot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אופעל (ufal)
אתה (atah), “You” – singularתופעל (tufal)
את (at), “You”תופעלי (tufali)
אנחנו (anakhnu), “We”נופעל (nufal)
הוא (hu), “He”יופעל (yufal)
היא (hi), “She”תופעל (tufal)
אתם (atem), “You” – pluralתופעלו (tashmiu)
אתן (aten), “You” – pluralתופעלו (tashmiu)
הם (hem), “They”יופעלו (yufalu)
הן (hen), “They”תופעלנה (tufalnah)
Alarm Clock Sounding

  • הושמע (hushma) – “was heard” / “was sounded”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הושמעתי (hushmati)
אתה (atah), “You” – singularהושמעת (hushmata)
את (at), “You”הושמעת (hushmat)
אנחנו (anakhnu), “We”הושמענו (hushmeu)
הוא (hu), “He”הושמע (hushma)
היא (hi), “She”הושמעה (hushmeah)
אתם (atem), “You” – pluralהושמעתם (hushmatem)
אתן (aten), “You” – pluralהושמעתן (hushmaten)
הם (hem), “They”הושמעו (hushmeu)
הן (hen), “They”הושמעו (hushmeu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מושמע (mushma)מושמעת (mushmaat)
אתה (atah), “You” – singularמושמע (mushma)
את (at), “You”מושמעת (mushmaat)
אנחנו (anakhnu), “We”מושמעים (mushmaim)מושמעות (mushmaot)
הוא (hu), “He”מושמע (mushma)
היא (hi), “She”מושמעת (mushmaat)
אתם (atem), “You” – pluralמושמעים (mushmaim)
אתן (aten), “You” – pluralמושמעות (mushmaot)
הם (hem), “They”מושמעים (mushmaim)
הן (hen), “They”מושמעות (mushmaot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אושמע (ushma)
אתה (atah), “You” – singularתושמע (tushma)
את (at), “You”תושמעי (tushmei)
אנחנו (anakhnu), “We”נושמע (nushma)
הוא (hu), “He”יושמע (yushma)
היא (hi), “She”תושמע (tushma)
אתם (atem), “You” – pluralתושמעו (tushmeu)
אתן (aten), “You” – pluralתושמעו (tushmeu)
הם (hem), “They”יושמעו (yushmeu)
הן (hen), “They”תושמענה (tushmanah)

  • הוכנס (hushma) – “was put in” / “was ushered in”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הוכנסתי (hukhnasti)
אתה (atah), “You” – singularהוכנסת (hukhnasta)
את (at), “You”הוכנסת (hukhnast)
אנחנו (anakhnu), “We”הוכנסנו (hukhnesu)
הוא (hu), “He”הוכנס (hukhnas)
היא (hi), “She”הוכנסה (hukhnesah)
אתם (atem), “You” – pluralהוכנסתם (hukhnastem)
אתן (aten), “You” – pluralהוכנסתן (hukhnasten)
הם (hem), “They”הוכנסו (hukhnesu)
הן (hen), “They”הוכנסו (hukhnesu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מוכנס (mukhnas)מוכנסת (mukhneset)
אתה (atah), “You” – singularמוכנס (mukhnas)
את (at), “You”מוכנסת (mukhneset)
אנחנו (anakhnu), “We”מוכנסים (mukhnasim)מוכנסות (mukhnasot)
הוא (hu), “He”מוכנס (mukhnas)
היא (hi), “She”מוכנסת (mukhneset)
אתם (atem), “You” – pluralמוכנסים (mukhnasim)
אתן (aten), “You” – pluralמוכנסות (mukhnasot)
הם (hem), “They”מוכנסים (mukhnasim)
הן (hen), “They”מוכנסות (mukhnasot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אוכנס (ukhnas)
אתה (atah), “You” – singularתוכנס (tukhnas)
את (at), “You”תוכנסי (tukhnesi)
אנחנו (anakhnu), “We”נוכנס (nukhnas)
הוא (hu), “He”יוכנס (yukhnas)
היא (hi), “She”תוכנס (tukhnas)
אתם (atem), “You” – pluralתוכנסו (tukhnesu)
אתן (aten), “You” – pluralתוכנסו (tukhnesu)
הם (hem), “They”יוכנסו (yukhnesu)
הן (hen), “They”תוכנסנה (tukhnasnah)

5- Pual verbs

Pual verbs use the vowels שורוק (shuruk) or קובוץ (kubutz), and then פתח (patakh), like the “oo” in “cool” and “a” in “father,” respectively. Below are some examples of the conjugation in Hebrew of pual verbs.

  • מסופר (mesupar) – “is told”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”סופרתי (suparti)
אתה (atah), “You” – singularסופרת (suparta)
את (at), “You”סופרת (supart)
אנחנו (anakhnu), “We”סופרנו (suparnu)
הוא (hu), “He”סופר (supar)
היא (hi), “She”סופרה (suprah)
אתם (atem), “You” – pluralסופרתם (supartem)
אתן (aten), “You” – pluralסופרתן (suparten)
הם (hem), “They”סופרו (supru)
הן (hen), “They”סופרו (supru)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מסופר (mesupar)מסופרת (mesuperet)
אתה (atah), “You” – singularמסופר (mesupar)
את (at), “You”מסופרת (mesuperet)
אנחנו (anakhnu), “We”מסופרים (mesuparim)מסופרות (mesuparot)
הוא (hu), “He”מסופר (mesupar)
היא (hi), “She”מסופרת (mesuperet)
אתם (atem), “You” – pluralמסופרים (mesuparim)
אתן (aten), “You” – pluralמסופרות (mesuparot)
הם (hem), “They”מסופרים (mesuparim)
הן (hen), “They”מסופרות (mesuparot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אסופר (asupar)
אתה (atah), “You” – singularתסופר (tesupar)
את (at), “You”תסופרי (tesupri)
אנחנו (anakhnu), “We”נסופר (nesupar)
הוא (hu), “He”יסופר (yesupar)
היא (hi), “She”תסופר (tesupar)
אתם (atem), “You” – pluralתסופרו (tesupru)
אתן (aten), “You” – pluralתסופרו (tesupru)
הם (hem), “They”יסופרו (yesupru)
הן (hen), “They”תסופרנה (tesuparnah)

  • משולם (meshulam) – “is paid”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”שולמתי (shulamti)
אתה (atah), “You” – singularשולמת (shulamta)
את (at), “You”שולמת (shulamt)
אנחנו (anakhnu), “We”שולמנו (shulamnu)
הוא (hu), “He”שולם (shulam)
היא (hi), “She”שולמה (shulmah)
אתם (atem), “You” – pluralשולמתם (shulamtem)
אתן (aten), “You” – pluralשולמתן (shulamten)
הם (hem), “They”שולמו (shulmu)
הן (hen), “They”שולמו (shulmu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”משולם (meshulam)משולמת (meshulemet)
אתה (atah), “You” – singularמשולם (meshulam)
את (at), “You”משולמת (meshulemet)
אנחנו (anakhnu), “We”משולמים (meshulamim)משולמות (meshulamot)
הוא (hu), “He”משולם (meshulam)
היא (hi), “She”משולמת (meshulemet)
אתם (atem), “You” – pluralמשולמים (meshulamim)
אתן (aten), “You” – pluralמשולמות (meshulamot)
הם (hem), “They”משולמים (meshulamim)
הן (hen), “They”משולמות (meshulamot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אשולם (ashulam)
אתה (atah), “You” – singularתשולם (teshulam)
את (at), “You”תשולמי (teshulmi)
אנחנו (anakhnu), “We”נשולם (neshulam)
הוא (hu), “He”ישולם (yeshulam)
היא (hi), “She”תשולם (teshulam)
אתם (atem), “You” – pluralתשולמו (teshulmu)
אתן (aten), “You” – pluralתשולמו (teshulmu)
הם (hem), “They”ישולםו (yeshulmu)
הן (hen), “They”תשולמנה (teshulamnah)

  • מכונה (mekhuneh) – “is called” / “is nicknamed”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”כוניתי (kuniti)
אתה (atah), “You” – singularכונית (kunit)
את (at), “You”כונית (kuneyt)
אנחנו (anakhnu), “We”כונינו (kuninu)
הוא (hu), “He”כונה (kunah)
היא (hi), “She”כונתה (kuntah)
אתם (atem), “You” – pluralכוניתם (kuneytem)
אתן (aten), “You” – pluralכוניתן (kuneyten)
הם (hem), “They”כונו (kunu)
הן (hen), “They”כונו (kunu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מכונה (mekhuneh)מכונה (mekhunah)
אתה (atah), “You” – singularמכונה (mekhuneh)
את (at), “You”מכונה (mekhunah)
אנחנו (anakhnu), “We”מכונים (mekhunim)מכונות (mekhunot)
הוא (hu), “He”מכונה (mekhuneh)
היא (hi), “She”מכונה (mekhunah)
אתם (atem), “You” – pluralמכונים (mekhunim)
אתן (aten), “You” – pluralמכונות (mekhunot)
הם (hem), “They”מכונים (mekhunim)
הן (hen), “They”מכונות (mekhunot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אכונה (akhuneh)
אתה (atah), “You” – singularתכונה (tekhuneh)
את (at), “You”תכוני (tekhuni)
אנחנו (anakhnu), “We”נכונה (nekhuneh)
הוא (hu), “He”יכונה (yekhuneh)
היא (hi), “She”תכונה (tekhuneh)
אתם (atem), “You” – pluralתכונו (tekhunu)
אתן (aten), “You” – pluralתכונו (tekhunu)
הם (hem), “They”יכונו (yekhunu)
הן (hen), “They”תכוננה (tekhunenah)

6- Nifal verbs

  • להיראות (leheraot) – “to look” / “to seem”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נראיתי (niriti)
אתה (atah), “You” – singularנראית (nireyta)
את (at), “You”נראית (nireyt)
אנחנו (anakhnu), “We”נראינו (nireynu)
הוא (hu), “He”נראה (nirah)
היא (hi), “She”נראתה (niretah)
אתם (atem), “You” – pluralנראיתם (nireytem)
אתן (aten), “You” – pluralנראיתן (nireyten)
הם (hem), “They”נראו (niru)
הן (hen), “They”נראו (niru)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נראה (nireh)נראית (nireyt)
אתה (atah), “You” – singularנראה (nireh)
את (at), “You”נראית (nireyt)
אנחנו (anakhnu), “We”נראים (nirim)נראות (nirot)
הוא (hu), “He”נראה (nireh)
היא (hi), “She”נראית (nireyt)
אתם (atem), “You” – pluralנראים (nirim)
אתן (aten), “You” – pluralנראות (nirot)
הם (hem), “They”נראים (nirim)
הן (hen), “They”נראות (nirot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”איראה (eyraeh)
אתה (atah), “You” – singularתיראה (teyraeh)
את (at), “You”תיראי (teyrai)
אנחנו (anakhnu), “We”ניראה (neyraeh)
הוא (hu), “He”ייראה (yeyraeh)
היא (hi), “She”תיראה (teyraeh)
אתם (atem), “You” – pluralתיראו (teyrau)
אתן (aten), “You” – pluralתיראו (teyrau)
הם (hem), “They”ייראו (yeyrau)
הן (hen), “They”תיראנה (teyraenah)

  • להירדם (leheyradem) – “to fall asleep”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נרדמתי (nirdamti)
אתה (atah), “You” – singularנרדמת (nirdamta)
את (at), “You”נרדמת (nirdamt)
אנחנו (anakhnu), “We”נרדמנו (nirdamnu)
הוא (hu), “He”נרדם (nirdam)
היא (hi), “She”נרדמה (nirdemah)
אתם (atem), “You” – pluralנרדמתם (nirdamtem)
אתן (aten), “You” – pluralנרדמתן (nirdamten)
הם (hem), “They”נרדמו (nirdemu)
הן (hen), “They”נרדמו (nirdemu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נרדם (nirdam)נרדמת (nirdemet)
אתה (atah), “You” – singularנרדם (nirdam)
את (at), “You”נרדמת (nirdemet)
אנחנו (anakhnu), “We”נרדמים (nirdamim)נרדמות (nirdamot)
הוא (hu), “He”נרדם (nirdam)
היא (hi), “She”נרדמת (nirdemet)
אתם (atem), “You” – pluralנרדמים (nirdamim)
אתן (aten), “You” – pluralנרדמות (nirdamot)
הם (hem), “They”נרדמים (nirdamim)
הן (hen), “They”נרדמות (nirdamot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אירדם (eyradem)
אתה (atah), “You” – singularתירדם (teyradem)
את (at), “You”תירדמי (teyradmi)
אנחנו (anakhnu), “We”נירדם (neyradem)
הוא (hu), “He”יירדם (yeyradem)
היא (hi), “She”תירדם (teyradem)
אתם (atem), “You” – pluralתירדמו (teyradmu)
אתן (aten), “You” – pluralתירדמו (teyradmu)
הם (hem), “They”יירדמו (yeyradmu)
הן (hen), “They”תירדמה (teyrademnah)

  • להיכנס (lehikanes) – “to enter” / “to go in”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נכנסיתי (nikhnasti)
אתה (atah), “You” – singularנכנסת (nikhnasta)
את (at), “You”נכנסת (nikhnast)
אנחנו (anakhnu), “We”נכנסנו (nikhnasnu)
הוא (hu), “He”נכנס (nikhnas)
היא (hi), “She”נכנסה (nikhnesah)
אתם (atem), “You” – pluralנכנסתם (nikhnastem)
אתן (aten), “You” – pluralנכנסתן (nikhnasten)
הם (hem), “They”נכנסו (nikhnesu)
הן (hen), “They”נכנסו (nikhnesu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נכנס (nikhnas)נכנסת (nikhneset)
אתה (atah), “You” – singularנכנס (nikhnas)
את (at), “You”נכנסת (nikhneset)
אנחנו (anakhnu), “We”נכנסים (nikhnasim)נכנסות (nikhnasot)
הוא (hu), “He”נכנס (nikhnas)
היא (hi), “She”נכנסת (nikhneset)
אתם (atem), “You” – pluralנכנסים (nikhnasim)
אתן (aten), “You” – pluralנכנסות (nikhnasot)
הם (hem), “They”נכנסים (nikhnasim)
הן (hen), “They”נכנסות (nikhnasot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”איכנס (ekanes)
אתה (atah), “You” – singularתיכנס (tikanes)
את (at), “You”תיכנסי (tikansi)
אנחנו (anakhnu), “We”ניכנס (nikanes)
הוא (hu), “He”ייכנס (yikanes)
היא (hi), “She”תיכנס (tikanes)
אתם (atem), “You” – pluralתיכנסו (tikansu)
אתן (aten), “You” – pluralתיכנסו (tikansu)
הם (hem), “They”ייכנסו (yikansu)
הן (hen), “They”תיראנה (tikanesnah)

7- Hitpael verbs

Hitpael verbs use three vowels: חיריק (khirik), like “ee” in “tree,” פתח (patakh), like “a” in “father,” and צירי (tseyrey), like “ay” in “tray.” The vowels can also be חיריק (khirik), like “ee” in “tree,” חולם (kholam), like “o” in “roll,” and צירי (tseyrey), like “ay” in “tray.”

Record Player

  • להסתובב (lehistovev) – “to turn around”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הסתובבתי (histovavti)
אתה (atah), “You” – singularהסתובבת (histovavta)
את (at), “You”הסתובבת (histovavt)
אנחנו (anakhnu), “We”הסתובבנו (histovavnu)
הוא (hu), “He”הסתובב (histovev)
היא (hi), “She”הסתובבה (histovevah)
אתם (atem), “You” – pluralהסתובבתם (histovavtem)
אתן (aten), “You” – pluralהסתובבתן (histovavten)
הם (hem), “They”הם (hem), “They”
הן (hen), “They”הסתובבו (histovevu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מסתובב (mistovev)מסתובבת (mistovevet)
אתה (atah), “You” – singularמסתובב (mistovev)
את (at), “You”מסתובבת (mistovevet)
אנחנו (anakhnu), “We”מסתובבים (mistovevim)מסתובבות (mistovevot)
הוא (hu), “He”מסתובב (mistovev)
היא (hi), “She”מסתובבת (mistovevet)
אתם (atem), “You” – pluralמסתובבים (mistovevim)
אתן (aten), “You” – pluralמסתובבות (mistovevot)
הם (hem), “They”מסתובבים (mistovevim)
הן (hen), “They”מסתובבות (mistovevot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אסתובב (estovev)
אתה (atah), “You” – singularתסתובב (tistovev)
את (at), “You”תסתובבי (tistovevi)
אנחנו (anakhnu), “We”נסתובב (nistovev)
הוא (hu), “He”יסתובב (yistovev)
היא (hi), “She”תסתובב (tistovev)
אתם (atem), “You” – pluralתסתובבו (tistovevu)
אתן (aten), “You” – pluralתסתובבו (tistovevu)
הם (hem), “They”יסתובבו (yistovevu)
הן (hen), “They”תסתובבנה (tistovevnah)

  • להתחבר (lehitkhaber) – “to connect to” / “to join”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”התחברתי (hitkhabarti)
אתה (atah), “You” – singularהתחברת (hitkhabarta)
את (at), “You”התחברת (hitkhabart)
אנחנו (anakhnu), “We”התחברנו (hitkhabarnu)
הוא (hu), “He”התחבר (hitkhaber)
היא (hi), “She”התחברה (hitkhabrah)
אתם (atem), “You” – pluralהתחברתם (hitkhabartem)
אתן (aten), “You” – pluralהתחברתן (hitkhabarten)
הם (hem), “They”התחברו (hitkhabru)
הן (hen), “They”התחברו (hitkhabru)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מתחבר (mitkhaber)מתחברת (mitkhaberet)
אתה (atah), “You” – singularמתחבר (mitkhaber)
את (at), “You”מתחברת (mitkhaberet)
אנחנו (anakhnu), “We”מתחברים (mitkhabrim)מתחברות (mitkhabrot)
הוא (hu), “He”מתחבר (mitkhaber)
היא (hi), “She”מתחברת (mitkhaberet)
אתם (atem), “You” – pluralמתחברים (mitkhabrim)
אתן (aten), “You” – pluralמתחברות (mitkhabrot)
הם (hem), “They”מתחברים (mitkhabrim)
הן (hen), “They”מתחברות (mitkhabrot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אתחבר (etkhaber)
אתה (atah), “You” – singularתתחבר (titkhaber)
את (at), “You”תתחברי (titkhabri)
אנחנו (anakhnu), “We”נתחבר (nitkhaber)
הוא (hu), “He”יתחבר (yitkhaber)
היא (hi), “She”תתחבר (titkhaber)
אתם (atem), “You” – pluralתתחברו (titkhabru)
אתן (aten), “You” – pluralתתחברו (titkhabru)
הם (hem), “They”יתחברו (yitkhabru)
הן (hen), “They”תתחברנה (titkhabernah)

  • להסתדר (lehistader) – “to get along” / “to work out”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הסתדרתי (histadarti)
אתה (atah), “You” – singularהסתדרת (histadarta)
את (at), “You”הסתדרת (histadart)
אנחנו (anakhnu), “We”הסתדרנו (histadarnu)
הוא (hu), “He”הסתדר (histader)
היא (hi), “She”הסתדרה (histadrah)
אתם (atem), “You” – pluralהסתדרתם (histadartem)
אתן (aten), “You” – pluralהסתדרתן (histadarten)
הם (hem), “They”הסתדרו (histadru)
הן (hen), “They”הסתדרו (histadru)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”מסתדר (mistader)מסתדרת (mistaderet)
אתה (atah), “You” – singularמסתדר (mistader)
את (at), “You”מסתדרת (mistaderet)
אנחנו (anakhnu), “We”מסתדרים (mistadrim)מסתדרות (mistadrot)
הוא (hu), “He”מסתדר (mistader)
היא (hi), “She”מסתדרת (mistaderet)
אתם (atem), “You” – pluralמסתדרים (mistadrim)
אתן (aten), “You” – pluralמסתדרות (mistadrot)
הם (hem), “They”מסתדרים (mistadrim)
הן (hen), “They”מסתדרות (mistadrot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אסתדר (estader)
אתה (atah), “You” – singularתסתדר (tistader)
את (at), “You”תסתדרי (tistadri)
אנחנו (anakhnu), “We”נסתדר (nistader)
הוא (hu), “He”יסתדר (yistader)
היא (hi), “She”תסתדר (tistader)
אתם (atem), “You” – pluralתסתדרו (tistadru)
אתן (aten), “You” – pluralתסתדרו (tistadru)
הם (hem), “They”יסתדרו (yistadru)
הן (hen), “They”תסתדרנה (tistadernah)

4. Irregular Verbs and Their Conjugations

Three Apples and One Pear

As mentioned before, Hebrew is by and large very regular in terms of verb conjugation. However, as in most languages, there are some exceptions. 

The following are three common verbs that do not follow the typical verb conjugation patterns we’ve seen until now. Note that the first verb, היה (hayah), meaning “to be,” does not have a present tense form. In other words, the verb is not used in situations describing the present tense.

  • להיות (lihiyot) – “to be”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”הייתי (hayiti)
אתה (atah), “You” – singularהיית (hayita)
את (at), “You”היית (hayit)
אנחנו (anakhnu), “We”היינו (hayinu)
הוא (hu), “He”היה (hayah)
היא (hi), “She”הייתה (haytah)
אתם (atem), “You” – pluralהייתם (hayitem)
אתן (aten), “You” – pluralהייתן (hayiten)
הם (hem), “They”היו (hayu)
הן (hen), “They”היו (hayu)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אהיה (ehiyeh)
אתה (atah), “You” – singularתהיה (tihiyeh)
את (at), “You”תהיי (tihiyi)
אנחנו (anakhnu), “We”נהיה (nihiyeh)
הוא (hu), “He”יהיה (yiheieh)
היא (hi), “She”תהיה (tiheyeh)
אתם (atem), “You” – pluralאתן (aten), “You” – plural
אתן (aten), “You” – pluralתהיו (tihiyu)
הם (hem), “They”יהיו (yihiyu)
הן (hen), “They”תהיינה (tihiyenah)

  • לתת (latet) – “to give”

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נתתי (natati)
אתה (atah), “You” – singularנתת (natata)
את (at), “You”נתת (natat)
אנחנו (anakhnu), “We”נתנו (natanu)
הוא (hu), “He”נתן (natan)
היא (hi), “She”נתנה (natnah)
אתם (atem), “You” – pluralנתתם (natattem)
אתן (aten), “You” – pluralנתתן (nataten)
הם (hem), “They”נתנו (natnu)
הן (hen), “They”נתנו (natnu)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”נותן (noten)נותנת (notenet)
אתה (atah), “You” – singularנותן (noten)
את (at), “You”נותנת (notenet)
אנחנו (anakhnu), “We”נותנים (notnim)נותנות (notnot)
הוא (hu), “He”נותן (noten)
היא (hi), “She”נותנת (notenet)
אתם (atem), “You” – pluralנותנים (notnim)
אתן (aten), “You” – pluralנותנות (notnot)
הם (hem), “They”נותנים (notnim)
הן (hen), “They”נותנות (notnot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אתן (eten)
אתה (atah), “You” – singularתיתן (titen)
את (at), “You”תיתני (titni)
אנחנו (anakhnu), “We”ניתן (niten)
הוא (hu), “He”ייתן (yiten)
היא (hi), “She”תיתן (titen)
אתם (atem), “You” – pluralתיתנו (titnu)
אתן (aten), “You” – pluralתיתנו (titnu)
הם (hem), “They”ייתנו (yitnu)
הן (hen), “They”תיתנה (titenah)

עבר (avar), “PAST TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”באתי (bati)
אתה (atah), “You” – singularבאת (bata)
את (at), “You”באת (bat)
אנחנו (anakhnu), “We”באנו (banu)
הוא (hu), “He”בא (ba)
היא (hi), “She”באה (baah)
אתם (atem), “You” – pluralבאתם (batem)
אתן (aten), “You” – pluralבאתן (baten)
הם (hem), “They”באו (bau)
הן (hen), “They”באו (bau)
הווה (hoveh), “PRESENT TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”בא (ba)באה (baah)
אתה (atah), “You” – singularבא (ba)
את (at), “You”באה (baah)
אנחנו (anakhnu), “We”באים (baim)באות (baot)
הוא (hu), “He”בא (ba)
היא (hi), “She”באה (baah)
אתם (atem), “You” – pluralבאים (baim)
אתן (aten), “You” – pluralבאות (baot)
הם (hem), “They”באים (baim)
הן (hen), “They”באות (baot)
עתיד (atid), “FUTURE TENSE”
זכר (zakhar), “male”נקבה (nekevah), “female”
אני (ani), “I”אבוא (avo)
אתה (atah), “You” – singularתבוא (tavo)
את (at), “You”תבואי (tavoi)
אנחנו (anakhnu), “We”נבוא (navo)
הוא (hu), “He”יבוא (yavo)
היא (hi), “She”תבוא (tavo)
אתם (atem), “You” – pluralתבואו (tavou)
אתן (aten), “You” – pluralתבואו (tavou)
הם (hem), “They”יבואו (yavou)
הן (hen), “They”תבואנה (tavonah)

5. Hebrew Conjugation Quiz

Student with A+ on Test

Now, let’s see how much you can remember and get some Hebrew verb conjugation practice. Take this quick quiz to check your skills!

Choose the correct conjugated form for the bolded verb in each sentence. There is only one correct answer for each sentence.

  1. הוא (להיות) אצלי בבית אתמול.
    Hu (lehiyot) etzli babayit etmol.
    “He (to be) at my house yesterday.”
      a. היה
      b. היו
      c. X
      d. היתה
  1. הילדים (להסתכל) עכשיו על הצעצוע.
    Hayeladim (lehistakel) akhsahv al ha-tsa’atsua.
    “The children (to look at) the toy.”

      a. הסתכל
      b. יסתכל
      c. מסתכלים
      d. יסתכלו
  1. מחר שרה (לשלם) לי את הכסף שהיא חייבת לי.
    Makhar Sarah (leshalem) li et hakesef shehi khayevet li.
    “Tomorrow, Sarah (to pay) me the money she owes me.”

      a. תשלם
      b. שילמו
      c. משלמת
      d. ישלמו
  1. האוכל הזה (להיראות) ממש טעים!
    Haokhel hazeh (leheyraot) mamash taim.
    “That food (to seem) really tasty.”

      a. ראה
      b. ראו
      c. יראה
      d. נראה
  1. אבל אבא,(לומר) לי שתעזור לי!
    Aval Aba, (lomar) li shetaazor li.
    “But Dad, you (to say / to tell) me you would help me.”

      a. אמור
      b. אמרו
      c. יאמר
      d. אמרת

1- Answer Key:

  1. a)

This is the past tense form of the third person singular, masculine. The key here is the time indicator אתמול (etmol), meaning “yesterday.”

  1. c) 

This is the present tense form of the third person plural, masculine (or mixed). The key here is the time indicator עכשיו (akhshav), meaning “now” or “currently.”

  1. a)

This is the future tense form of the third person singular, feminine. The key here is the time indicator מחר (makhar), meaning “tomorrow.”

  1. d)

Remember the difference between לראות (lirot), meaning “to see,” and להיראות (leheyraot), meaning “to look” or “to seem.”

  1. d)

Don’t be confused with this one, which is a case of reported speech. The speaker is mentioning something the father said he would do, so we need the past tense of the second person singular, masculine.

6. Conclusion: Verb Conjugation Doesn’t Have to Hurt!

More Essential Verbs

I hope you enjoyed this Hebrew conjugation lesson. As you can see, considering that there are multiple Hebrew verb conjugation patterns, it’s not a lesson you want to try to tackle in one sitting. The best way to go about it, as with other grammar-related topics, is to focus on a smaller subset until you master it, then move on to another.

For example, you could first work your way through the past tense forms of each binyan, one by one. Or, alternatively, you could focus on past, present, and future conjugations for one binyan. Whatever feels comfortable for you! Just go at your own pace.

HebrewPod101 is here to help you develop your Hebrew skills while keeping calm and having fun. There’s a lot to chew on here, so feel free to revisit this lesson as many times as you need.

And remember, let those root letters and patterns help you! Hebrew is a very systematic language in terms of verb conjugation, so you don’t have to fret much about irregulars. Focus on learning one pattern at a time, and you’ll soon realize you’ve made more progress than you thought!

Please chime in and let us know if we left anything unclear, or perhaps overlooked a doubt you may have about Hebrew verbs and their conjugation. HebrewPod101 is here to help! Shalom!

Log in to Download Your Free Cheat Sheet - Useful Verbs in Hebrew